W dniach 3-6 grudnia 2023 Zespół Szkół Technicznych w Płocku gościł nauczycieli i dyrektorów z pięciu szkół europejskich, którzy przyjechali do Polski na Międzynarodowe Spotkanie Projektowe w ramach projektu partnerskiego pt.: Act eco-locally to change into eco-globally (,,Działaj eko-lokalnie, aby zmienić się w eko-globalnie").
Projekt Erasmus+, przygotowany przez panią Agnieszkę Stańczyk-Jabłońską, znalazł się na bardzo wysokim 6 miejscu rankingu programu ERASMUS+ w sektorze „Edukacja szkolna”, AKCJA 2 Współpraca organizacji i instytucji, Partnerstwa na rzecz współpracy i wymiany praktyk. Projekt o wartości 250 000 euro będzie realizowany w okresie 1.09.2023-31.08.2025 przez 6 szkół partnerskich z Polski, Grecji, Turcji, Rumunii, Portugalii i Chorwacji.
Celem projektu jest podniesienie świadomości obywatelstwa europejskiego i podejścia ekologicznego wśród uczestników projektu, rozwój kompetencji kluczowych, wymiana podejść ekologicznych i wdrożenie dobrych praktyk ekologicznych w szkołach partnerskich oraz podniesienie kompetencji cyfrowych, interpersonalnych i zawodowych przez członków zespołów projektowych z 6 szkół partnerskich.
Zespół Szkół Technicznych w Płocku jako koordynator całego projektu zorganizował pierwsze spotkanie projektowe w celu omówienia szczegółów realizacji projektu. Przez dwa dni robocze w szkole nauczycielki języka angielskiego z ZST Agnieszka Stańczyk-Jabłońska i Agata Gazda wraz z 15 uczestnikami z 5 krajów omawiały terminy kolejnych spotkań projektowych, zadania i rezultaty projektu oraz realizację projektu na platformie eTwinning. Efektem wspólnych prac było przygotowanie planu upowszechniania, planu monitorowania i planu ewaluacji. Opracowane zostały arkusze monitorowania oraz kwestionariusze i arkusze ewaluacyjne oraz zadania na następne spotkanie, które odbędzie się w marcu 2024 roku w Grecji, gdzie podczas warsztatów ekologicznych nauczyciele i uczniowie ze szkół partnerskich zwiększą swoją wiedzą na temat śladu ekologicznego.
W trakcie pobytu w Płocku goście zwiedzili szkołę, warsztaty szkole oraz obiekty sportowe, poznali bogatą historię Płocka i system edukacji w Polsce. Wieczorami mieli czas wolny, podczas którego robili zakupy świąteczne w naszych galeriach handlowych. Mieli niepowtarzalną okazję podziwiać dekoracje świąteczne oraz oświetlenie nocą. Zwiedzali Płock zimą podczas mroźnego słonecznego dnia oraz jeszcze zimniejszej nocy, a po Starym Mieście oprowadzała ich Agata Gazda pokazując najciekawsze miejsca i opowiadając o zabytkach Płocka.
Organizacją cateringu oraz wyborem lokali na wspólne kolacje zajęła się kolejna nauczycielka angielskiego z ZST Małgorzata Szczepańska, która dobierając miejsca i menu zadbała o kulinarne gusta zagranicznych gości, w tym o wegetariankę.
Pobyt w Płocku był niezapomniany, gdyż odbywał się w atmosferze zimy oraz świąt. Nawet mróz nie przeszkodził gościom w podziwianiu naszego miasta w świetle dnia oraz w nocy i robieniu przepięknych zdjęć.